Len

30.06.2021

LEN

Nasze sukienki tworzymy z tkanin naturalnych, a jednym z naszych ulubionych materiałów jest magiczna tkanina - len.

Len latem chłodzi, zimą otula i utrzymuje temperaturę ciała. Ale to nie wszystko…lista jego wyjątkowych właściwości nie zna końca. Jest antyalergiczny, naturalny i przyjazny dla naszej skóry. Ze względu na swoją trwałość produkty lniane są wybierane przez klientów ceniących jakość. Len jest włóknem zrównoważonym ekologicznie i w pełni biodegradowalnym. Przewiewny, antystatyczny i antybakteryjny…jest tak wiele powodów by zadbać o niego w odpowiedni sposób! ♥  

 

Poniżej kilka kluczowych zasad, które pomogą w utrzymaniu sukienek lnianych w jak najlepszej kondycji przez dłuższy czas.

 

PRANIE

Len możemy prać zarówno ręcznie jak i w pralce na delikatnym cyklu prania. Należy pamiętać by sukienki nie były zbyt ściśnięte i by mogły swobodnie przemieszczać się w bębnie pralki. Nie wykręcamy i nie wyżymamy, gdyż mogłoby to spowodować odkształcenia. Z każdym praniem sukienki lniane stają się coraz bardziej miękkie.

Len pierzemy w chłodnej lub ciepłej wodzie – zalecamy 30°C, max 40°C. Zbyt wysokie temperatury mogą spowodować skurczenie produktów lnianych nawet o 10%, dlatego przestrzeganie zaleceń dotyczących temperatury jest niezwykle istotne.

 

DETERGENTY

Używamy wyłącznie łagodnych środków do prania. Nie należy stosować silnych detergentów i wybielaczy, gdyż osłabiają one włókna lniane i mogą odbarwić tkaninę.

Nie zalecamy stosowania płynów zmiękczających, gdyż są one dedykowane dla tkanin syntetycznych, a nie naturalnych. Płyny te powlekają włókna tkaniny i zmniejszają właściwości absorpcyjne lnu.

 

SUSZENIE

Po wyjęciu z pralki, sukienki należy strzepnąć i rozwiesić, gdy są jeszcze lekko wilgotne. Jeśli jest to możliwe, warto je suszyć  na świeżym powietrzu. Podczas procesu suszenia, tkanina nabiera naturalnej spulchnionej faktury. Len nie lubi być przesuszony, gdyż włókna stają się wtedy bardziej kruche i podatne na zniszczenia.

Produkty z lnu  można suszyć w suszarkach bębnowych, jednak z dużą ostrożnością, gdyż może to spowodować skurczenie tkaniny. Program suszenia powinien być bardzo krótki i delikatny. Najlepiej wyjąć produkty z suszarki, gdy są one jeszcze wilgotne. Suszenie w suszarce sprawi, że tkanina stanie się delikatniejsza, lekko spulchniona i wyjątkowo przyjemna w dotyku. Należy jednak wziąć pod uwagę, że tego typu suszenie skraca żywotność włókien lnianych.

 

PRASOWANIE

Len się gniecie – taka jest jego natura i w tym tkwi jego urok. Ma delikatną, spulchnioną fakturę.

Jeśli jednak istnieje taka potrzeba i chcemy osiągnąć efekt eleganckiej, wyprasowanej tkaniny, warto prasować produkty na wysokiej temperaturze, gdy są one jeszcze lekko wilgotne.

 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl