Bawełna

18.07.2021

Na obszarach, w których panował klimat tropikalny bawełna była materiałem wykorzystywanym do produkowania lekkich tkanin. Prawdopodobnie bawełnę znali już Egipcjanie, atuty materiału mogły być więc doceniane nawet 12 tysięcy lat przed naszą erą. Co ciekawe, mimo że Europejczycy mieli styczność z bawełną od wieków średnich, dopiero w XIX wieku zaczęli wykorzystywać ją do wytwarzania ubrań. Wcześniej tekstylia produkowano z wełny albo lnu.

Ze względu na liczne właściwości, zastosowanie bawełny jest bardzo powszechne. Zdecydowanie można jej przypisać znacznie więcej zalet niż wad. Materiał ten doskonale wchłania wilgoć, jest odporny na rozciąganie, jest przyjazny dla osób uczulonych i cierpiących na alergie. W zależności od naszych preferencji i upodobań, możemy zaopatrzyć się w produkty z bawełny grubszej lub cieńszej. Pierwsza ze wskazanych wersji materiału zapewni wysoki stopień ciepła, druga wręcz przeciwnie. Co ważne, materiał nie ulega działaniu wysokiej temperatury – bawełna może być prasowana bez obaw z wykorzystaniem największej mocy. Materiał jest chętnie wykorzystywany w produkcji odzieży także dlatego, że bardzo łatwo poddać go farbowaniu i bez problemu można utrzymać go w czystości. Do wad bawełny zalicza się przede wszystkim jej skłonność do gniecenia się, a także długi czas wysychania.

Ubrania często nasiąkają różnymi zapachami. Czasami wystarczy wejść do restauracji czy minąć kogoś palącego papierosa. Wtedy po przyjściu do domu bluzka czy sukienka lądują od razu w praniu. Bawełna odejmuje tego zmartwienia, ponieważ nie dość, że nie jest tak podatna na wchłanianie zapachów, to jeszcze szybko się z niej ewentualne zapachy spierają.

Jak widać bawełna to niekończące się pasmo zalet. Materiał ten jest niezwykle przyjazny w noszeniu, praniu, prasowaniu oraz sprawia, że ubrania są trwałe i przez długi czas prezentują się doskonale.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl